Optymalizacja SEO

Na czym polega optymalizacja strony internetowej ? Jest to szereg działań opierających się na takim dopracowaniu jej kodu i treści, aby zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych, takich jak np. Google.

Wiele firm internetowych, oprócz takich działań jak usługi hostingowe (np. FTP hosting) czy tworzenie skutecznych domen, zajmuje się także wcześniej wspomnianą optymalizacją SEO. Skrót ten w tłumaczeniu dosłownym oznacza „optymalizację pod silnik wyszukiwarki” (Search Engine Optimisation). Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania możliwe są tylko dzięki kodom i treściom przyjaznym dla robotów wyszukiwarek.

Optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych to dwa elementy, które wzajemnie się uzupełniają. Istnieje jednak ich odpowiednia prawidłowość, mianowicie optymalizacja SEO zawsze musi poprzedzać pozycjonowanie. Wykonywanie tych czynności w odwrotnej kolejności jest zdecydowanym błędem ! Wyniki wszelkich zabiegów pozycjonerskich bez wcześniejszej optymalizacji nie będą zadowalające. Jest to kluczowa kwestia w tego typu działaniach.

Optymalizacja SEO dzieli się na dwa etapy : optymalizację techniczną i optymalizację treści. Ta pierwsza ma na celu poprawienie kodu strony serwisu www. Wiąże się także z ewentualną przebudową witryny, poprzez rezygnację z niektórych jej elementów (np. z technologii flash). Optymalizacja treści natomiast to przede wszystkim dopracowywanie i udoskonalanie nagłówków, linków, słów kluczowych oraz zawartości tekstowej poszczególnych podstron witryny.